• 03136292891 - 09135558363
  • اصفهان - نبش خاقانی - بازار ارکیده - طبقه منفی 2 - واحد ۵۹
  • support@zibazar.com

پلاتین چیست؟ تفاوت پلاتین با طلای سفید چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پلاتین یکی از کمیاب ترین فلزات است  حتی کمیاب تر از طلا. مقادیر زیادی از پلاتین در دنیا وجود ندارد و تنها در نواحی خاصی از سیاره زمین یافت می شود. پلاتین، فلزی محکم و متراکم بوده که شرایط را برای استفاده  متنوع از آن فراهم می سازد. علاوه بر جواهر سازی، برای ساخت مبدل های کاتالیزوری نیز مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین در زمینه پزشکی بخاطر مقاومتش در برابر اکسیداسیون  کاربرد دارد. پلاتین به عنوان یک ماده مناسب در ضربان سازی، نه تنها جواهرات زیبایی را بوجود می آورد، بلکه به نجات جان افراد نیز کمک می کند.پلاتین علی رغم استقامت بالا، ماده ای بسیار انعطاف پذیر و کارآمد برای ساخت طرح های پیچیده است و ظریف کاری روی آن بسیار ساده تر از طلا می باشد. جواهراتی که از پلاتین خالص ساخته می شوند بخاطر خلوص بالا برای افرادی که نسبت به طلا حساسیت دارند، بسیار مناسب اند. حساسیت برخی از افراد نسبت به طلا اغلب بخاطر آلیاژهایی است که در روند ساخت جواهر دخالت دارند. از آنجائیکه جواهرات پلاتینی حاوی آلیاژهای بسیار کمی هستند، انتخاب خوبی برای کسانی است که نسبت به فلزات حساسیت دارند.

 

تفاوت پلاتین و طلای سفید

 

  • پلاتین به طور طبیعی دارای رنگ سفید بوده و درخشندگی بیشتری از طلای سفید دارد.


پلاتین یک عنصر فلزی خشک و شکننده است، با هیچ فلز دیگری در اثر ذوب شدن مخلوط نمی شود. یعنی با هیچ فلز دیگری عیار نمی شود. وزن خالص پلاتین 21.30 است.  طلای سفید در اثر حرارت دیدن سیاه می شود، ولی پلاتین سیاه نمی شود. هر دو از فلزات کمیاب و نادر هستند ولی پلاتین نایابتر است و این یعنی قیمتش  بیشتر از طلا می باشد. در بازار های جهانی قیمت جواهر پلاتینی بین 2.5 تا 5 برابر جواهر طلای سفید قیمت دارد .
همچنین به علت دمای ذوب بالاتر پلاتین و مشکلات آن در ریخته گری و نیز نرم تر بودن ذاتی آن نسبت به طلای سفید که موجب سخت تر شدن کار روی جزئیات آن میشود قیمت آن بالاتر در نظر گرفته میشود .
طلای سفید طبیعی که به رنگ خاکستری روشن است حاوی طلا ، نیکل، پالادیوم ، نقره و روی می بـاشد. بـه هـمـین خاطر برای سفید تر جلوه دادن آن از روکش رودیوم (rhodium ) برای پوشش استفاده می کنند و هر چند رودیون سخت است ولی از آنـجـایـی که رودیــوم پــس مدتی ( ۱۲ الی ۱۸ ماه ) ساییده می شود باید مجددا طلای سفید را روکش کرد.
گاهی در ترکیب طلای سفید ۱۸ عیار به جای روی، پالادیم بکار می رود. در یک طبقه بندی دیگر برای تهیه طلای سفید با عیار ۱۸ می بایست ۷۵۰ قسمت آن را طلا، ۵۰ قسمت را نقره و ۲۰۰ قسمت را پالادیم درنظر گرفت یا اینکه ۷۵۰ قسمت را طلا، ۱۳۵ قسمت را نیکل و ۸۵ قسمت را مس و ۳۰ قسمت را روی انتخاب کرد.

 

 

بیشتر بدانید:

گرانترین جواهر دنیا را بشناسیم

 

  • فلز پلاتین از مقاومت و وزن بیشتری نسبت به طلای سفید برخوردار می‌باشد. 

وزن در قیمت پلاتین و طلای سفید تاثیر خواهد داشت. تاثیر وزن فقط در اینکه پلاتین در هر گرم گران تر از طلای سفید می باشد محدود نمی شود ، بلکه با وزن سنگین تر سبب می شود وزن کلی یک قطعه پلاتینی تقریبا دو برابر قطعه مشابه با طلا سفیدشود بنابراین قیمت تفاوت زیادی را بین این دو ایجاد خواهد کرد.تاثیر وزن فقط در اینکه پلاتین در هر گرم گران تر از طلای سفید می باشد محدود نمی شود ، بلکه با وزن سنگین تر سبب می شود وزن کلی یک قطعه پلاتینی تقریبا دو برابر قطعه مشابه با طلا سفیدشود بنابراین قیمت تفاوت زیادی را بین این دو ایجاد خواهد کرد.

 

 

 

  • پلاتین در مقایسه با طلا کمیاب تر بوده و به همین دلیل گرانبها تر است.

 

هر دو از فلزات کمیاب و نادر هستند ولی پلاتین نایابتر است و این یعنی قیمتش  بیشتر از طلا می باشد. در بازار های جهانی قیمت جواهر پلاتینی بین 2.5 تا 5 برابر جواهر طلای سفید قیمت دارد . همچنین به علت دمای ذوب بالاتر پلاتین و مشکلات آن در ریخته گری و نیز نرم تر بودن ذاتی آن نسبت به طلای سفید که موجب سخت تر شدن کار روی جزئیات آن میشود قیمت آن بالاتر در نظر گرفته میشود .

 

  •  فلز پلاتین مقاومت بیشتری از خود در برابر کدر شدن دارا می‌باشد.

طلای سفید طبیعی که به رنگ خاکستری روشن است حاوی طلا ، نیکل، پالادیوم ، نقره و روی می بـاشد. بـه هـمـین خاطر برای سفید تر جلوه دادن آن از روکش رودیوم (rhodium ) برای پوشش استفاده می کنند و هر چند رودیون سخت است ولی از آنـجـایـی که رودیــوم پــس مدتی ( ۱۲ الی ۱۸ ماه ) ساییده می شود باید مجددا طلای سفید را روکش کرد.

 

  بیشتر بدانید:

بهترین هدیه، طلا و جواهرات

 

  • فلز پلاتین هیچ گونه حساسیت ایجاد نخواهد کردپلاتین در برابر آلرژی‌ ایمن است  یعنی هرگز موجب آزردگی یا خارش پوست نمی‌شود. این درست است که برخی از آلیاژهای پلاتین حاوی نیکل هستند. نیکل نیز از جمله فلزاتی است که حساسیت بالا ایجاد می‌کند. اما مقدار نیکل موجود در آلیاژ پلاتین به‌قدری نیست که حساسیت پوستی ایجاد کند.اما در آلیاژ طلای سفید، ممکن است از نیکل فراوانی استفاده شود که منجر به بروز خارش، قرمزی یا آزردگی پوست می‌شود. البته اگر طلا با رودیوم روکش شده باشد، مانع از برقراری تماس نیکل با پوست می‌شود. در این موارد باید حواستان به تمدید روکش رودیوم باشد. البته برخی از طلاهای سفید بدون آلیاژ نیکل هم عرضه می‌شوند و اگر پوست حساسی دارید می‌توانید به‌سراغ آن‌ها بروید.

 

  • فلز پلاتین از چگالی بیشتری نسبت به طلای سفید برخوردار است.

 

 روش تشخیص طلا سفید و پلاتین از یکدیگر


باید گفت که در حالت عادی تشخیص این دو فلز گرانبها از روی ظاهر کاری سخت است، اما در هر حال این دو فلز تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند .  مهمترین تفاوتی که در هنگام خرید طلای سفید یا پلاتین می‌توان توجه کرد، تفاوت در قیمت این دو فلز نسبت به وزن آن‌ها است. همان گونه که اشاره شد پلاتین نسبت به طلای سفید گران قیمت‌تر است.

 

همکاران ما در گالری زیبازر بهترین طلافروشی اصفهان ارائه دهنده، مجموعه ای از زیباترین و با کیفیت ترین طلا و جواهرات زنانه و مردانه که همگی آن ها طراحی های خاص و منحصر بفردی دارند؛ می باشند. دوستان عزیز به راحتی می توانید از طریق سایت زیبازر ، سفارشات تان را ثبت نمائید.