قیمت لحظه ای طلا: 10,897,000 ﷼

انواع روش های آبکاری طلا و مراحل انجام آن

تاریخ انتشار: 1400/01/30

آبکاری طلا ، یکی از اصطلاحات رایج در صنعت طلا و جواهرات است که قطعا آن را به دفعات زیادی شنیده اید. آیا می دانید آبکاری طلا چگونه انجام می شود؟ آیا یا روش های آبکاری طلا آشنایی دارید؟ زیبا زر در این مقاله شما را با مطالبی در این خصوص آشنا خواهد کرد. لطفا با ما همراه باشید.

آبکاری طلا چیست؟

به طور کلی آبکاری طلا، فرایند روکش کردن فلزات با طلا از طریق الکترولیز می باشد که با هدف زیباتر شدن و درخشندگی آن فلزات و جلوگیری از اکسید شدن آن ها می باشد.

در روش آبکاری طلا الکترولیتی، یون های مثبت یا کاتیون فلز مورد نظر را به صورت یک لایه روی آن روکش می کنند. این عمل نه تنها باعث درخشندگی و جلوه ی زیبای آن قطعه می شود، بلکه از سایش، خوردگی و زنگ زدن آن نیز جلوگیری می شود.

ابکاری طلا

نکته ی جالبی که در ارتباط با آبکاری طلا وجود دارد این است که بیش از دوهزار سال است که این عمل در میان جوامع مختلف مرسوم است و بیشتر در حوزه طلا و جواهرات، آبکاری طلا انجام می شود.

آبکاری طلا به چند روش مختلف قابل انجام است. در ادامه هر کدام از این روش ها را برای شما عزیزان توضیح داده ایم. لطفا همچنان همراه ما باشید.

آشنایی با انواع روش های آبکاری طلا

در واقع آبکاری طلا را می توان برای فلزات مختلف انجام داد که در این میان آبکاری نقره کمی متفاوت از بقیه فلزات انجام می شود. به این علت که نقره از جمله فلزاتی است که به راحتی با طلا واکنش می دهد و لازم است که آبکاری آن در دو مرحله انجام شود. برای سایر فلزات آبکاری طلا به روش های زیر انجام می شود.

آبکاری طلا آلیاژی

یکی از انواع روش های آبکاری طلا ، آبکاری طلا آلیاژی است. این روش آبکاری طلا مقاومت بالایی دارد و دارای ثبات رنگ می باشد. جالب است بدانید در این روش آبکاری طلا، آلودگی جوی نیز بسیار تاثیرگذار است و باعث افزایش مقاومت فلز می شود.

ابکاری طلا

آبکاری طلا سیانیدی

به این روش آبکاری، آبکاری طلا تزئینی نیز گفته می شود. از این روش در کارگاه های طلا سازی استفاده می شود و یکی از رایج ترین روش های آبکاری طلا محسوب می شود.

آبکاری طلا اسیدی

یکی از مهم ترین پوشش های آبکاری طلا ، مربوط به این روش می باشد چرا که پس از آبکاری، شاهد ثبات رنگ قابل توجهی در آن قطعه طلا خواهیم بود.

آبکاری طلا سولفیتی

آبکاری سولفیتی دارای مزیتی نسبت به سایر روش های آبکاری طلا می باشد. در این روش، در هر دقیقه به ضخامت ۸ میکرون روی قطعه مورد نظر پوشش داده می شود و باعث ضخامت بیشتر آن می شود؛ به علاوه دانه بندی ظریف و براق این نوع آبکاری باعث ایجاد پوششی فوق العاده زیبا و منحصر به فرد می گردد.

آبکاری طلا

مراحل آبکاری طلا

آبکاری طلا در 4 مرحله انجام می شود که عبارتند از :

  • آماده سازی : به این مرحله، مرحله ی پرداخت طلا نیز گفته می شود. در حقیقت تمیز و براق کردن قطعه طلا جز مراحل اصلی و ضروری کار است.
  • شست وشو : در این مرحله، شستشو با استفاده از پودرهای شوینده و آب داغ انجام می شود، سپس آن قطعه طلا را در محلولی متشکل از سیانور پتاسیم یا سدیم و آب مقطر قرار می دهند و در نهایت آبکشی می کنند.
  • لیزگیری : قرار دادن قطعه ی مورد نظر در محلول آب مقطر و اسید سولفوریک غلیظ. سپس آن را با آب شهر آبکشی می کنند و در نهایت خاک اره خشک می کنند تا همه ی رطوبت آن را بگیرند.
  • وان آبکاری : قرار دادن قطعه طلا در یک محفظه ی شیشه ای از جنس پیرکس فایبرگلاس یا وان فلزی با پوشش PVC و ریختن محلول الکترولیت روی آن. به این مرحله حمام آبکاری نیز گفته می شود که حداکثر باید 30 ثانیه باشد.

کلام آخر

در مقاله ای که پیش رو دارید، شما را با اصطلاح آبکاری طلا ، روش های آن و مراحل انجام آبکاری آشنا کردیم. امید است مطالعه ی این مطالب استفاده کافی برده باشید.

از توجه و همراهیتان صمیمانه سپاسگزاریم.

آبکاری طلا