قیمت لحظه ای طلا: 10,897,000 ﷼

کد روی طلا نشانه ی چیست؟

تاریخ انتشار: 1400/02/19

زمانی که از طلا فروشی قطعه طلایی را خریداری کرده اید، متوجه کد نوشته شده روی آن شده اید. آیا می دانید این کد به چه معناست و مفهوم اعداد و حروفی که روی آن نوشته شده است چیست؟ در این مقاله زیبا زر شما را با معنا و مفهوم این نشان ها آشنا کرده است. لطفا با ما همراه باشید.

معمولا چه کدهایی روی طلا حک شده است؟

به طور کلی کدهایی روی طلا نوشته می شود که مربوط به عیار طلا، محل ساخت طلا و رنگ آن می باشد که با حروف و اعداد و ارقام مشخص می شود.

در ادامه خواهیم گفت که هر کدام از این علامت ها به چه معناست.

معنای کد روی طلا چیست؟

در کشور ایران مانند برخی دیگر از کشورها اینقانون وجود دارد که عیار و دیگر مشخصات طلا روی آن حک شود و کارخانه ها و کارگاه های طلاسازی موظفند که این کار را انجام دهند.

کد روی طلا

معنای حروف نوشته شده روی طلا

 • اگر حرف T را روی طلا مشاهده کردید، نشان دهنده ی این است که آن قطعه طلا در شهر تهران ساخته شده است.
 • اگر حرف E روی طلا نوشته شده بود، به معنای این است که طلا در شهر اصفهان ساخته شده است.
 • اگر حرف M روی طلا نوشته شده است، به معنای این است آن قطعه طلا در شهر مشهد ساخته شده است.

حرف K به اضافه ی یک عدد روی طلا نشان دهنده ی عیار طلا می باشد. در ادامه به ذکر آن ها پرداخته ایم.

معنای کد روی طلا ، که مربوط به عیار طلا می باشد

 • 24K : این علامت به معنای این است که طلا 24 عیار است و هیچ فلز دیگری با آن ترکیب نشده است.
 • 18K : این علامت به معنای طلای 18 عیار است و نشان دهنده ی این است که 18 واحد طلای خالص و 6 واحد آلیاژ از فلزهای دیگر که اغلب مس است در ساخت این طلا استفاده شده است. یعنی این طلا 75 درصد خلوص دارد.
 • 14K : این علامت نیز به معنای طلای 14 عیار است و نشان دهنده ی این است که 14 واحد طلای خالص و 10 واحد آلیاژ از فلزهای دیگر در ساخت این طلا استفاده شده است. یعنی این طلا 58.3 درصد خلوص دارد.
 • 12K : این علامت نیز به معنای طلای 12 عیار است و نشان دهنده ی این است که 12 واحد طلای خالص و 12 واحد آلیاژ از فلزهای دیگر در ساخت این طلا استفاده شده است. یعنی این طلا 50 درصد خلوص دارد.
 • 10K : این علامت نیز به معنای طلای 10 عیار است و نشان دهنده ی این است که 10 واحد طلای خالص و 14 واحد آلیاژ از فلزهای دیگر در ساخت این طلا استفاده شده است. یعنی این طلا 41.7 درصد خلوص دارد.

کد روی طلا

علاوه بر این نشانه ها که معمولا به عنوان کد روی طلا حک می شود، یکسری اعداد و ارقام نیز ممکن است به تنهایی روی قطعه طلا نوشته شده باشد که نشان دهنده ی عیار طلا است. در بخش بعدی در مورد این اعداد مطالبی را گفته ایم.

 • اگر عدد 750 روی طلا نوشته شده باشد نشان دهنده ی این است که طلا 18 عیار است و آن طلا از 75 درصد خلوص برخوردار است.
 • اگر عدد 585 را روی طلایی که خریداری کرده اید مشاهده کردید، به معنای این است که عیار طلا 14 است و درصد خلوص آن 58.5 است.
 • اگر عدد 417 روی طلا حک شده باشد عیار طلا 10 است و درصد خلوص آن 41.7 می باشد.

علاوه بر این اعداد چند حروف اختصاری نیز وجود دارد که عبارتند از :

 • G که به معنای Gold یعنی طلا، GP که به معنای روکش طلا می باشد. به علاوه چند علامت اختصاری نیز وجود دارد که نشان دهنده ی رنگ طلا است که عبارتند از : W یعنی طلای سفید، Y یعنی طلای زرد و P  که به معنای طلای صورتی است.

دوستان عزیز، هم اکنو با مشاهده ی کد روی طلا ، متوجه خواهید شد که معنای آن چیست و هر عدد یا حروف نشان دهنده ی کدام ویژگی آن طلا می باشد.

از توجه و همراهیتان سپاسگزاریم.

کد روی طلا