قیمت لحظه ای طلا: 10,897,000 ﷼

دقیق ترین روش های کاربردی برای تشخیص طلای اصل از بدل

تاریخ انتشار: 1400/02/03

در مواردبسیاری اتفاق افتاده است که پس از خرید طلا، مشتری متوجه شده است که مورد خریداری شده تقلبی است و مثلا به جای طلای 18 عیار، طلا با عیار کمتر، یا به جای طلای سفید ، تقره به او فروخته شده و یا حتی یک فلز کم ارزش را به جای طلا تحویل مشتری داده اند. علت همه ی این موارد عدم آگاهی کامل افراد در زمینه ی تشخیص طلای اصل از بدل است. به همین دلیل در این مقاله زیبا زر شما را با دقیق ترین نکات کاربردی برای تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی آشنا کرده است. لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چگونگی تشخیص طلای اصل از بدل

در این بخش از مقاله با استفاده از چند روش بسیار کاربردی و دقیق به شما عزیزان خواهیم آموخت که چگونه طلای اصل را از بدل تشخیص دهید.

اولین راه تشخیص طلای اصل از بدل : توجه به کد طلا

هر قطعه ی ساخته شده از طلا در صورتی که دارای کد باشد، اصل است. این کد باید شامل یک عدد باشد به همراه یکی از حروف K، KT ، یا KP . ترکیی از این اعداد و حروف، میزان طلای خالص موجود رد آن قطعه و ارزش واقعی آن را مشخص می کند.

تشخیص طلای اصل از بدل

دومین راه تشخیص طلای اصل از بدل : استفاده از سنگ محک

در این روش لازم است که یک سنگ محک را روی میز بگذارید و قطعه طلای خود را محکم روی آن میز بکشید، اگر رد جا مانده از طلا روی سنگ، پر رنگ بود، یعنی طلای شما اصل است، اما اگر کم رنگ و نامشخص بود، آن قطعه طلای تقلبی است. از سرامیک نیز می توان برای این کار استفاده کرد.

البته لازم به ذکر است که استفاده از این روش ممکن است به طلای شما آسیب برساند، پس حتما این تست را در طلا فروشی ها انجام دهید که از سنک محک مخصوص به این کار استفاده شود.

سومین راه تشخیص طلای اصل از بدل : استفاده از خاصیت آهنربائی

در موارد زیادی اتفاق افتاده است که آهن را با طلا روکش کرده و به جای قطعه طلای اصل به مشتری فروخته اند. بنابراین یکی از راه های تشخیص این گونه طلاهای تقلبی، استفاده از آهنربا است.

طلا و نقره به هیچ عنوان نباید به آهنربا بچسبد؛ پس در صورتی که آن قطعه طلا جذب آهن ربا شد، بدانید که تقلبی است.

- البته نکته ای که در این روش وجود دارد این است که، فلزات دیگری هم هستند که جذب آهن ربا نمی شود، پس در این روش قطعیت وجود ندارد و در کنار آن روش های دیگر را هم تست کنید.

- نکته ی دیگری هم که در این روش وجود دارد این است که ممکن است طلای خریداری شده اصل باشد، در عین حال آلیاژهایی از فلزات دیگر در آن به کار رفته باشد که جذب آهن ربا شود. در این صورت طلا اصل است، اما جذب آهن ربا شده است. پس به این موارد دقت کافی داشته باشید.

تشخیص طلای اصل از بدل

چهارمین راه تشخیص طلای اصل از بدل : استفاده از سرکه

طلای تقلبی سریعا در سرکه تغییر رنگ می دهد و سیاه می شود. بنابراین اگر آیتم خریداری شده را به مدت 5 دقیقه در سرکه گذاشتید و سیاه شد، بدانید که تقلبی است.

پنجمین راه تشخیص طلای سفید اصل از بدل : استفاده از آمونیاک

تنها فلزی که با آمونیاک واکنش نمی دهد و تیره نمی شود، پلاتین است. بنابراین شما برای تست طلای سفید می توانید از آمونیاک استفاده کنید.

توجه داشته باشید که فقط برای تست طلای سفید از این روش استفاده کنید.

ششمین راه تشخیص طلای سفید اصل از بدل : استفاده از آب

یک ظرف آب بیاورید و طلای مورد نظر خود را در آن بیاندازید. اگر قطعه طلا تا کف ظرف پائین رفت اصل است و اگر در آب شناور ماند، تقلبی است.

روش هایی که برای تشخیص طلای اصل از بدل معرفی کردیم، جز بهترین روش هایی است که شما خودتان هم می توانید با استفاده از آن ها از خریدی که انجام داده اید مطمئن شوید.

امید است مطالب ذکر شده مورد توجه و رضایت شما گرامیان قرار گرفته باشد.

از توجه و همراهیتان صمیمانه سپاسگزاریم.

تشخیص طلای اصل از بدل