قیمت لحظه ای طلا: 11,668,000 ﷼

عیار طلا چیست؟ طلای 24 عیار بهتر است یا طلای 18 عیار؟

تاریخ انتشار: 1400/02/13

حتما اصطلاح "عیار" در صنعت طلا و جواهرات را شنیده اید؛ اما ممکن است دقیقا ندانید که عیار چیست! حتی سوالات زیادی در این مورد مطرح می شود که طلا با عیار کمتر بهتر است یا بیشتر؟! مثلا طلای 24 عیار بهتر است یا صلای 18 عیار؟! در این مقاله زیبا زر به این سوالات شما پاسخ داده است. لطفا با ما همراه باشید.

منظور از عیار طلا ، در صنعت طلا و جواهرات چیست؟

عیار طلا یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت طلا، هنگام خرید یا فروش طلا است. بنابراین لازم است که در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید تا هنگامی که قصد خرید یک قطعه طلا یا فروش آن را دارید، هیچ ضرری متوجه شما نشود.

ایا می دانید که طلایی که شما از طلافروشی های خریداری می کنید، طلای خالص نیست و با آلیاژی از فلزات دیگر ترکیب می شود؟! تعجب نکنید! دلیل این امر آن است که طلای خالص بسیار نرم است و از چنان ظرلفتی برخوردار است که نمی توان آن را فرم دهی کرد و از آن زیورآلات قیمتی ساخت. به همین دلیل طلای خالص را با فلزان دیگر ترکیب می کنند تا بتوانند از آن در ساخت زیورآلات استفاده کنند.

عیار طلا

اکنون با توجه به توضیحاتی که گفته شد، تا حدودی متوجه شده اید که منظور از عیار طلا چیست! عیار طلا عبارتست از درصد خلوص طلایی که شما خریداری می کنید. یا به عبارت دیگر عیار طلا عبارتست از نسبت طلای خالص استفاده شده در یک قطعه طلا به کل وزن طلا.

به منظور محاسبه ی عیار طلا ، طلای خالص را معمولا برابر با 1000 گرم در نظر می گیرند و زمانی که می گویند طلای 750، به این معناست که در 1000 گرم طلا، 750 گرم آن طلای خالص و مابقی فلزات دیگر است. در حقیقت عیار طلا، درصد خلوص آن قطعه طلا را مشخص می کند. در واقع در طلای 750، 75 درصد آن خالص است و با طلای 18 عیار شناخته می شود.

ممکن است بپرسید که معمولا چه فلزاتی را با طلا آلیاژ می کنند؟! در ادامه همچنان با ما همراه باشید تا پاسخ سوال خود را دریافت کنید.

معمولا طلا را با چه فلزاتی آلیاژ می کنند؟

همواره در صنعت طلا و جواهرات بهترین گزینه برای آلیاژ کردن طلا، فلز مس بوده است. علت این امر آن است که فلز مس ارزان و فراوان است؛ البته بابت این مسئله هیچ نگران نباشید که یک فلز ارزان با طلای گران بهایی که خریداری می کنید آلیاژ می شود، چرا که این کار تحت نظارت اتحادیه و صنف طلا فروشان انجام می شود.

علاوه بر مس، فلزات دیگری از جمله پلاتین، رودیوم و نقره نیز در ساخت طلا و جواهرات، با طلا ترکیب می شود.

عیار طلا

حال که با عیار طلا و فلزاتی که با طلای خالص ترکیب می شود تا زیورآلات قیمتی تولید و ساخته شود آشنا شدید، در ادامه به یکی از متداول ترین سوالاتی که پرسیده می شود پاسخ خواهیم داد که کدام عیار طلا بهتر است؟ پس همچنان با ما باشید.

طلای 24 عیار بهتر است یا طلای 18 عیار؟

در پاسخ به این سوال باید بگوئیم که عیار طلا در کشورهای مختلف متفاوت است و در هر کشور، یک عیار طلای خاص را به عنوان استاندارد در نظر می گیرند.

به طور مثال در کشور ایران عیار استاندارد طلا، 18 است، در کشور آلمان 8 است، در کشور انگلیس 9 است، در کشور عربستان 21 است و در شبه قاره هند 24 می باشد.

بنابراین در ارتباط با این سوال می توان گفت که اگر هدف از خرید طلا استفاده زینتی از آن است، انتخاب طلای 18 عیار یا 24 عیار کاملا سلیقه ای می باشد.

از توجه و همراهیتان صمیمانه سپاسگزاریم.

ویترین آنلاین طلا عیار طلا