قیمت لحظه ای طلا: 11,668,000 ﷼

اجرت ساخت طلا چگونه محاسبه می شود؟

قطعا می دانید که اجرت ساخت طلا ، همانطور که از اسم آن پیداست، همان هزینه ای است که علاوه بر قیمت طلا،  بابت ساخت طلا، هنگام خرید، به فروشنده می پردازید؛ که اجرت ساخت طلا برای مدل های مختلف طلا و همچنین برای جواهرات دارای سنگ های قیمتی، متفاوت می باشد. قطعا این سوال در ذهن تان وجود دارد که اجرت ساخت طلا چگونه محاسبه می شود؟ در این مقاله تا انتها با زیبازر همراه شوید تا شما را با چگونگی محاسبه اجرت ساخت طلا آشنا کنیم.

در حقیقت هنگامی که شما برای خرید طلای نو، به طلا فروشی مراجعه می کنید، لازم است که هزینه ای را هم بابت اجرت ساخت طلا به فروشنده بپردازید. اما لازم است این نکته را بدانید که برای فروش همان طلا به شخص دیگر یا به طلا فروش، دیگر این هزینه به شما بازگردانده نخواهد شد، چون طلای شما، طلای دست دوم محسوب می شود.

آشنایی با نحوه ی محاسبه ی اجرت ساخت طلا

نکته ی بسیار مهمی در مورد اجرت ساخت طلا وجود دارد که خوب است بدانید.

هزینه ای که به عنوان اجرت ساخت طلا ، در نظر گرفته شده است، توسط فروشنده طلا تعیین نمی شود، بلکه توسط صنف طلا و جواهر مشخص می شود و طلا فروش موظف است طبق آن، اجرت ساخت طلا را محاسبه نماید. اما نحوه ی محاسبه ی آن می تواند از یک طلا فروشی به طلا فروشی دیگر، متفاوت باشد که در ادامه به ذکر توضیحاتی در مورد آن پرداخته ایم.

بنابراین شما می توانید هنگام خرید طلا، ابتدا از طلا فروش در مورد نحوه ی محاسبه ی اجرت ساخت طلا سوال کنید و در صورتی که از مایل بودید از ایشان خرید نمائید.

اجرت ساخت طلا چگونه محاسبه می شود؟

به طور کلی اجرت ساخت طلا به سه روش محاسبه می شود. این سه روش عبارتند از :

  • اجرت ساخت درصدی
  • اجرت ساخت به تومان
  • اجرت ساخت به تومان و درصد

در ادامه هر کدام از این روش ها را به اختصار برای شما عزیزان توضیح داده ایم. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

نحوه ی محاسبه ی اجرت ساخت طلا به صورت درصدی

اجرت ساخت طلا درصدی به این صورت محاسبه می شود که طلا فروش درصدی از قیمت کل طلا را به عنوان اجرت در نظر گرفته و آن را به قیمت کل طلا اضافه می کند. به طور مثال اگر طلافروشی به شما بگوید که درصد اجرت ساخت طلا، 20 درصد است. یعنی هزینه ای باید برای خرید آن قطعه طلا بپردازید عبارتست از :

وزن آن قطعه طلا، ضرب در قیمت هر گرم طلا 18 عیار در آن روز، به اضافه 20 درصد قیمت کل آن قطعه طلا.

نحوه ی محاسبه ی اجرت ساخت طلا به تومان

اجرت ساخت طلا در برخی از انواع طلا و جواهرات به تومان محاسبه می شود، که این قیمت از یک محصول به محصول دیگر متفاوت است. بسته به نوع طلا، میزان کاری که روی آن انجام شده است، نوع تراش و به طور کلی فاکتورهای مشخصی، این هزینه متغیر می شود. در این روش، اجرت ساخت طلا ، به قیمت طلای خام افزوده می شود و قیمت نهایی آن قطعه طلا مشخص می شود.

نحوه ی محاسبه ی اجرت ساخت طلا به تومان و درصد

یکی دیگر از روش های محاسبه ی اجرت ساخت طلا ، روشی است که در آن اجرت ساخت طلا هم به تومان و هم به درصد محاسبه می شود. در این روش طلا فروش عددی را به عنوان اجرت تومان برای طلا مشخص کرده و درصدی را نیز در نظر گرفته است که هر دو به قیمت طلا خام اضافه می شود.

به این ترتیب با استفاده از این سه روش شما می توانید اجرت ساخت طلا را محاسبه نمائید و از این به بعد با دید متفاوت تری خرید خواهید کرد.

آیا مطالب این پست را پسندیدید؟ در صورت تمایل مطالعه آن را به دیگر دوستان خود نیز پیشنهاد دهید.

از این که تا پایان مقاله ما را همراهی نمودید از شما ممنون و سپاسگزاریم. لطفا با ما در تماس باشید و سوالات و مشکلات خود را مطرح نمائید. ما با کمال میل به کلیه ی سوالات تان پاسخگو خواهیم بود.